Link do fanpage "Tradycyjna Polska Wieś" Proszowickiej Fundacji im. Franciszka Śmiecha
Link do kanału na youtube Prezesa Gospodarza "Tradycyjnej Polskiej Wsi" Fundacji im. Franciszka Śmiecha, Stanisław Śmiecha

Kontakt z nami

Statut fundacji

Aktualności

Stanisław i Katarzyna Śmiechowie

A.D 2020

Informacje finansowe wraz ze sprawozdaniami

Chcę pomóc

 

"TRADYCYJNA

POLSKA WIEŚ"

Fundacja im. Franciszka Śmiecha

 

 

KRS: 0000889765

 

NIP: 5681627581

 

REGON: 388448820

 

Numer Konta: 58 1020 3453 0000 8502 0324 6170

Ekranizacja powieści Edwarda Redlińskiego "Konopielka"*.
 
Film jest czarno biały - był to umyślnie zastosowany przez reżysera zabieg mający na celu pokazać siermiężny charakter prostego człowieka, wtopionego w otaczającą go przyrodę:
"Wieś na barwnych zdjęciach to niebezpieczeństwo ładnych, sielankowych pocztówek. Kłóciłoby się to z duchem 'Konopielki', której bohaterem jest prosty chłop. Dla Kaziuka przyroda jest przezroczysta, nie zwraca uwagi na jej urodę, inaczej niż człowiek z miasta. Poza tym jesteśmy zwolennikami kadrów uporządkowanych, oczyszczonych z niepotrzebnych detali. W kolorze taki ład dałby już naprawdę rzecz 'prześliczną'"
"Akcja filmu rozgrywa się w czasach PRL-u, w podlaskiej wsi Taplary, której mieszkańcy odseparowani od świata bagnem, toczą spokojne, zabobonne życie z dala od cywilizacji i zgiełku. Wyznacznikiem czasu jest tutaj przyroda i nikt z nich nigdy nie słyszał o takich dobrodziejstwach postępu jak np. radio. Któregoś dnia we wsi pojawiają się przedstawiciele z powiatu i nauczycielka, którzy chcą tutaj założyć elektryczność i otworzyć szkołę. Taplarczycy nie są jednak z tego zadowoleni."**

 

Rok produkcji- 1981

 

 

 

Data premiery- 13 września 1982

 

 

Scenariusz i reżyseria- Witold Leszczyński

 

 

W rolach głównyche:

Krzysztof Majchrzak jako

Anna Seniuk jako

Joanna Sienkiewicz jako

Tomasz Jarosiński jako

Franciszek Pieczka jako

Jerzy Block jako

 

Muzyka- Wojciech Karolak
 
Zdjęcia- Zbigniew Napiórkowski
 
Scenografia- Maciej Maria Putowski
 
Montaż- Łucja Ośko
 
Wytwórnia- ZF Perspektywa
 

*"Konopielka – rodzaj pieśni ludowej z rejonów Podlasia o charakterze życzeniowo-zalotnym śpiewanej w trakcie wiosennego obchodu przy akompaniamencie harmonii, skrzypiec lub ustnej harmonijki." (https://pl.wikipedia.org/wiki/Konopielka_(pie%C5%9B%C5%84)

Reżyser filmu- Witold Leszczyński, wspomina jeszcze, iż konopielka "To postać z ludowych przypowieści, którą chłopi odstraszają dzieci od zabaw w dojrzałych konopiach. To strzyga, zjawa rodzaju żeńskiego. Siedzi naga w konopiach i kusi ciekawskich do wejścia w gąszcz, by załaskotać ich tam na śmierć". Jednakże nie znalazłem w sieci żadnych informacji potwierdzających jego słowa.

 

Konopielka
05 marca 2021
Konopielka