Link do fanpage "Tradycyjna Polska Wieś" Proszowickiej Fundacji im. Franciszka Śmiecha
Link do kanału na youtube Prezesa Gospodarza "Tradycyjnej Polskiej Wsi" Fundacji im. Franciszka Śmiecha, Stanisław Śmiecha

Kontakt z nami

Statut fundacji

Aktualności

Stanisław i Katarzyna Śmiechowie

A.D 2020

Informacje finansowe wraz ze sprawozdaniami

Chcę pomóc

 

"TRADYCYJNA

POLSKA WIEŚ"

Fundacja im. Franciszka Śmiecha

 

 

KRS: 0000889765

 

NIP: 5681627581

 

REGON: 388448820

 

Numer Konta: 58 1020 3453 0000 8502 0324 6170

Polskie rasy gołębi
"To srebrny prąd ich skrzydeł tuż przy mnie szeleszczy
to giną rzutem strzały jak ścigane w dali
och radość życia - naprzód dalej zawsze dalej
w rozjaśnionym eterze ciągiem białych dreszczy"*
 

Gołębie

 

Gołąb gołębiowy nie równy. Myślę, iż jako osoba kochająca od dziecka te ptaki, które są w mojej rodzinie hodowane od pokoleń powinienem napisać kilka słów o nich w gwoli wyjaśnienia, ponieważ często spotykam się z niewiedzą odnośnie tej rodziny ptaków oraz z brakiem zrozumienia co do mojego zamiłowania do tych zwierząt.
Jest to pasja jak każda inna. Filateliści zbierają znaczki, numizmatycy monety, akwaryści hodują rybki, terraryści gady, a ja lubuję się w gołębiach.
 
Gołębie (Columbinae) – podrodzina ptaków z rodziny gołębiowatych (Columbidae) w skład której wchodzi kilka rodzajów, m.in rodzaj Columba, do którego przynależą w sumie na dzień dzisiejszy 32 gatunki gołębi, przez laików traktowane przeważnie jako jedno i to samo zwierzę.
Nie należy mylić poszczególnych gatunków między sobą. Myślę, iż należało by mieć tę świadomość, iż gołębie, które zostały udomowione przez człowieka według różnych źródeł 4000 czy nawet ponad 5000 lat temu i są do dziś najczęściej spotykane w hodowlach to przedstawiciele gołębia skalnego (Columba livia), pod koniec XVIII wieku wyodrębnione do osobnego taksonu Columba livia domestica.
I na tym ostatnim chciałbym się dziś skupić, ponieważ hodowla jego jest tradycją na naszych ziemiach sięgającą jeszcze czasów staropolskich. Drzewiej na wsi, w czasach przed spopularyzowaniem telewizji "gonienie" gołębi do "ścinki" było jedną z rozrywek wypełniający wolny czas od pracy.
 
Gołębie popularnie występujące w naszych gołębnikach są, jak już wyżej wspomniałem, udomowioną formą gołębia skalnego. W ich obrębie wyróżnić można następujące rodzaje:
 

-GOŁĘBIE POCZTOWE

Hodowla ich podczas II Wojny Światowej na terenie okupowanej Polski była zakazana przez niemieckiego okupanta. Dobrej klasy gołąb pocztowy potrafi kosztować tyle co nowy samochód. Znanym hodowcą tych gołębi jest m.in bokser Mike Tyson.
 

-GOŁĘBIE OZDOBNE/RASOWE

Dzieli się je na 9 grup:
Grupa I – uformowane
Grupa II – brodawczaki
Grupa III – kuraki
Grupa IV – dęte
Grupa V – barwne
Grupa VI – turkoty
Grupa VII – strukturalne
Grupa VIII - mewki
Grupa IX – lotne
 

-GOŁĘBIE TYPU MIĘSNEGO

Być może kogoś ta informacja może wprawić w osłupienie, ale gołębie w Polsce jadano i ciągle jeszcze gdzieniegdzie są spożywane.
 
Myślę, iż większość ludzi mówiąc o gołębiach ma na myśli jeszcze jeden ich typ- ptaki zbiegłe z hodowli (Columba livia forma urbana): tworzące zdziczałe populację w miastach. Spotkałem się z następującymi, gwarowymi ich określaniami: mostowiaki i poluchy.
 
Wszystkie powyższe podgatunki, typy i rodzaje gołębi mogą się między sobą swobodnie krzyżować i wydawać na świat płodne potomstwo.
 
Warto jeszcze wspomnieć, iż odchody gołębi są bardzo dobrym, naturalnym nawozem. Zawierają bardzo dużo azotu, więcej jak ten pozyskiwany od kur (kurzak). Jeszcze kilkanaście lat temu rolnicy z okolicy w której teraz mieszkam skupowali od gołębiarzy odchody ich podopiecznych.
 
Gołębie ozdobne i pocztowe nie są siedliskiem bakterii, zadbane i należycie utrzymywane nie roznoszą chorób, a "gołębiarze"/hodowcy gołębi nie są zwyrodnialcami polującymi na jastrzębie jak to czasami jest przedstawiane w pewnych mediach. Przypadki zwyrodniczego podejścia do ptaków polujących na gołębie jest sprawą indywidualną i czyny takich osób nie mogą dawać świadectwa całemu środowisku gołębiarskiemu.
 
*Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Jak szaleją gołębie na jaskrawym niebie

Koroniarz końcaty

Koroniarz sercaty

Krymka polska

Winerki i budapeszt

 

Budapeszty w locie

Franciszek Jan Śmiech na gołębniku

Gołębie w locie