Link do fanpage "Tradycyjna Polska Wieś" Proszowickiej Fundacji im. Franciszka Śmiecha
Link do kanału na youtube Prezesa Gospodarza "Tradycyjnej Polskiej Wsi" Fundacji im. Franciszka Śmiecha, Stanisław Śmiecha

Kontakt z nami

Statut fundacji

Aktualności

Stanisław i Katarzyna Śmiechowie

A.D 2020

Informacje finansowe wraz ze sprawozdaniami

Chcę pomóc

 

"TRADYCYJNA

POLSKA WIEŚ"

Fundacja im. Franciszka Śmiecha

 

 

KRS: 0000889765

 

NIP: 5681627581

 

REGON: 388448820

 

Numer Konta: 58 1020 3453 0000 8502 0324 6170

Stado bydła

Bydło

Choć niektórym może być ciężko w to uwierzyć, to obecnie istnieją w Polsce wsie gdzie nie ma ani jednej krowy. Kiedyś nie do pomyślenia, a dziś to fakt.

Wedle powszechnie panującej opinii nie opłaca się trzymać pojedynczej sztuki... A to dlaczego zapytacie? Ano dlatego, że:: a bo to obowiązek, a bo to się nie opłaca, a bo to uwiązanie, a bo się nie chce, a bo nie wiadomo co...
Jednak ja zachęcam tych mniej leniwych i mających ku temu odpowiednie warunki na utrzymywanie chociażby jednej swojskiej krasuli z naszych rodzimych ras.
Dzięki temu, iż są hodowane na polskiej ziemi od setek lat idealnie przystosowały się do krajowych warunków klimatycznych. Odporne na choroby, niewybredne co do rodzaju paszy. Ostatnimi laty zimy w Polsce stają się coraz cieplejsze w związku z tym myślę, iż nie ma przeciwwskazań do hodowli naszego bydła chowem ekstensywnym.
 
Polskie rasy bydła:
-bydło białogrzbiete
-bydło polskie czerwone
-bydło polskie czarno-białe
-bydło polskie czerwono-białe
 
Ponadto w sieci znalazłem informację, iż na naszych ziemiach występowały już wymarłe na przełomie wieków XV/XVI krowy rasy graniatej (pruskiej) oraz czarnej.
 
Świeże mleko prosto od krowy...
Własne sery, masło...
Chcieć to móc- wystarczy odrobina chęci, determinacji.
Dbajmy o siebie, o swoich bliskich, o nasze zdrowie- dobrze odżywione krowy z wolnego wybiegu dają pyszne i odżywcze mleko; na pewno dużo lepsze od tego ze sklepu.

Bydło polskie czerwono-białe

Bydło w Olszanicy lub w Balicach
Gdzieś koło Krakowa Balice